Chrzest Polski w źródłach archeologicznych

chrzest

„Chrzest Polski w źródłach archeologicznych” jest projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie przy współpracy
z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie oraz Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Chrzest 966”.

Projekt ma na celu zaprezentowanie wiedzy o początkach państwa polskiego poprzez przybliżenie wyników prac archeologicznych, które miały miejsce w ramach projektu tzw. „badań milenijnych”, prowadzonych od lat 40-tych po koniec lat 60-tych XX wieku. Realizacja projektu ma za zadanie popularyzację w świadomości społecznej archeologicznego dziedzictwa kulturowego, które zostało odkryte dzięki wspomnianym pracom badawczym. Została tutaj przedstawiona nie tylko sama innowacyjność badań, ale również wyjątkowość tego przedsięwzięcia w skali europejskiej. Autorzy pragnęli przedstawić ten tak ważny etap w historii polskiej archeologii, który w znaczącym stopniu wpłynął na rozwój tej dyscypliny naukowej. Na szczególną uwagę zasłużył fenomen interdyscyplinarności prowadzonych wówczas prac.

W projekcie wywiadów udzielili: dr hab. Tadeusz Baranowski, prof. dr hab. Andrzej Buko, prof. dr hab. Bogusław Gediga, dr hab. Michał Kara, prof. dr hab. Jacek Lech, prof. dr hab. Marta Młynarska – Kaletynowa, prof. dr hab. Sławomir Moździoch, mgr Zbigniew Polak, prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami pracy poświęconej popularyzacji wiedzy o badaniach milenijnych. W wyniku realizacji projektu stworzyliśmy książkę, którą można pobrać klikając w poniższy link:

Chrzest Polski w źródłach archeologicznych – książka do pobrania!

Więcej na: https://warszawa.snap.org.pl/chrzest-polski-w-zrodlach-archeologicznych/

Możliwość komentowania została wyłączona.