Fascynacje Polskich Archeologów – cykl wykładów 2020

Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie oraz Muzeum Warszawy zapraszają na kolejną serię spotkań z cyklu: „Fascynacje Polskich Archeologów”.

Celem cyklu jest popularyzacja archeologii i dotarcie do szerokiego kręgu miłośników naszej dyscypliny. Chcemy, aby spotkania z polskimi archeologami odkrywały przed szerokim gronem zainteresowanych, zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów, nowe sfery ludzkiej myśli i pozwoliły na nowe spojrzenie na rzeczywistość. By fascynowały i inspirowały kolejne pokolenia do podejmowania trudu mierzenia się z przeszłością. Mamy nadzieję, że prelekcje te uwrażliwią społeczeństwo na unikalność dziedzictwa archeologicznego, którego zachowanie jest w XXI wieku w Polsce i na świecie poważnie zagrożone. Mamy również nadzieję, że wykłady te dadzą możliwość odkrywania różnorodnych perspektyw badawczych prezentowanych zarówno przez archeologów uznanych na polskiej i światowej scenie naukowej, jak i przez młodych naukowców. Chcemy promować ich osiągnięcia, przybliżać najnowsze odkrycia, a także upamiętniać te już trochę zapomniane, zagrożone. Spotkania będą odbywać się w formie comiesięcznych, bezpłatnych i otwartych prelekcji, wygłaszanych w Muzeum Woli.

Wykład inaugurujący pod tytułem: „Warsaw Mummy Project” wygłosi Marzena Ożarek-Szilke, 26 stycznia 2020 roku, godz. 12.00, Muzeum Woli. Wstęp wolny.

Organizację wykładów w ramach wspomnianego cyklu rozpoczęliśmy w 2017 roku i wówczas odbyło się osiem wykładów, które wygłoszono w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Obecnie, dzięki życzliwości Muzeum Warszawy we współpracy z Muzeum Woli otwieramy kolejny sezon.

Wykłady wygłoszone w 2017 roku:

Prof. dr hab. Karol Myśliwiec „Karol Myśliwiec – 50 lat nad Nilem”

Dr Miłosz Giersz „Grobowce, mumie i złote skarby, czyli o polskim odkryciu mauzoleum władców prekolumbijskiego Peru”

Prof. dr hab. Piotr Dyczek „Tajemnice antycznej Ilirii i Królewskie Rhizon”

Dr Zbigniew Szafrański wygłosił prelekcję o polskich pracach w świątyni Hatszepsut

Dr hab. Michał Gawlikowski „Pożegnanie z Palmyrą”

Dr Magdalena Żurek „Między późnym antykiem na Bliskim Wschodzie a polskim średniowieczem”

Mgr Wawrzyniec Orliński „Wandalskie korzenie(?)”

Prof. dr hab. Andrzej Buko „Bodzia: niezwykły cmentarz elit z początków państwa polskiego”

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.