„Kolebka Piastów” – archeologiczny projekt badawczy
„Kolebka Piastów” to archeologiczny projekt badawczy realizowany przez archeologów nad Jeziorem Lednica w gminie Łubowo, którego celem jest przeprowadzenie prospekcji podwodnych w wybranych obszarach Jeziora Lednickiego.
Autor zdjęć: Mateusz Popek
Już od kilku tygodni zespół archeologów, pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Pydyna, prowadzi badania podwodne na Jeziorze Lednickim, między innymi na terenie Rezerwatu Archeologicznego Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Archeolodzy przeszukują linię brzegową jeziora i wysp poszukując nowych stanowisk archeologicznych. W ciągu pierwszych tygodni zlokalizowano już kilkadziesiąt bardzo ciekawych zabytków ruchomych i wyodrębniono kilkanaście nowych stanowisk archeologicznych. Wśród ciekawych obiektów można wyróżnić średniowieczne militaria, takie jak: topory, tok włóczni, bełt kuszy i wiele innych. Znaleziono też przedmioty codziennego użytku, tj. całe naczynia czy pływaki do sieci.
Wyspy i brzegi Jeziora Lednickiego były intensywnie zasiedlone we wczesnym średniowieczu. Natomiast największa wyspa jeziora – Ostrów Lednicki – była jedną z siedzib Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W tym jeziorze znajdują się najważniejsze stanowiska podwodne w Polsce i ciągle ich przybywa. Oddział w Warszawie Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich we współpracy z doświadczonym zespołem z Zakładu Archeologii Podwodnej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jeszcze przez kilka tygodni będzie prowadził prace w ramach projektu: „Kolebka Piastów – archeologiczne prospekcje podwodne w rejonie jeziora Lednickiego”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ochrony zabytków archeologicznych.